:: دوره 3، شماره 6 - ( بهار 1388 ) ::
جلد 3 شماره 6 صفحات 48-39 برگشت به فهرست نسخه ها
بهینه‌سازی خروج رسوبات سدها در عملیات فلاشینگ با استفاده از مدل بهره‌برداری از مخزن (مطالعه‌ی موردی سد سفید‌رود)
سید سعید اشرف واقفی*، بنفشه زهرایی، بهرام ملک محمدی، محمد علی بنی هاشمی
چکیده:   (20449 مشاهده)

  بهینه­سازی بهره­برداری از سدهای مخزنی تاکنون بیشتر با تأکید بر اهداف تامین نیازهای آبی و انرژی، مهار سیلاب و بهبود شرایط زیست محیطی صورت گرفته و در این توابع هدف به مسئله­ی خروج رسوبات ورودی توجهی نشده است. بیشتر مطالعاتی که برای رسوب­زدایی از مخازن سدها انجام می­شود، فاقد ارتباط مناسب با مدل­های بهره­برداری از مخرن سد هستند که این امر منجر به ناهماهنگی بین تصمیم­های مرتبط با رسوب­زدایی و سایر اهداف بهره­برداری می­شود. در این مقاله با دیدگاه نوین، یک مدل بهینه­سازی بهره­برداری از مخزن سد ارائه شده که در آن دو تابع هدف تأمین نیاز پایین­دست و خروج رسوبات از مخزن سد، استفاده شده است. به منظور تدوین تابع هدف خروج رسوبات از مخزن، از روش برنامه­ریزی عملیات فلاشینگ استفاده شده است. با وزن دادن به دو تابع هدف تأمین نیاز و خروج رسوبات، عملکرد مدل بهینه­سازی در سناریوهای گوناگون بررسی شده است. برای حل مدل بهینه­سازی از الگوریتم ژنتیک با طول کروموزوم متغیر ( [1] VLGA ) استفاده شده است. در مطالعه­ی موردی سد سفیدرود، عملکرد مدل بهینه­سازی با نتایج واقعی بهره­برداری از این مخزن در یک دوره­ی پنج ساله مقایسه و راهکارهای اجرایی مناسب برای دست­یابی به راندمان رسوب­زدایی بالاتر و تأمین بهتر نیازهای پایین­دست، ارائه شده است.  [1] - Variable chromosome Length Genetic Algorithm (VLGA)

واژه‌های کلیدی: رسوب‌‌زدایی از مخازن سدها، بهینه‌سازی بهره‌برداری، الگوریتم ژنتیک با طول کروموزوم متغیر، فلاشینگ و سد سفید‌رود.
متن کامل [PDF 374 kb]   (2121 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1391/11/15 | پذیرش: 1393/3/4 | انتشار: 1393/3/4


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 3، شماره 6 - ( بهار 1388 ) برگشت به فهرست نسخه ها