:: دوره 8، شماره 27 - ( 12-1393 ) ::
جلد 8 شماره 27 صفحات 62-59 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی نقش سطوح عایق در جمع آوری آب باران با هدف تأمین آب باغات دامنه ای در حوزه های آبخیز (مطالعه موردی: استان چهارمحال و بختیاری)
محمد نکویی مهر*، محمد روغنی
چکیده:   (20894 مشاهده)
تحقیق حاضر در استان چهارمحال و بختیاری با هدف بررسی تأثیر به کارگیری روش‌های مختلف مدیریتی در بستر سامانه‌های سطوح آبگیر جهت بهینه‌سازی تولید رواناب به اجرا در آمده است. برای این منظور تعداد نه سامانه ی آبگیر مستطیلی شکل به ابعاد سه در چهار متر با سه تیمار عایق، جمع‌آوری پوشش سطحی سامانه و شاهد(پوشش طبیعی زمین)، بر روی دامنه ای با شیب 20 درصد احداث گردید. در پایین دست هر سامانه، یک مخزن جهت جمع آوری و ذخیره رواناب ها تعبیه شد. اطلاعات بارش از طریق باران نگار و حجم آب جمع آوری شده در داخل هر مخزن، بعد از هر واقعه بارش اندازه گیری گردید. نتایج مقایسه میانگین تیمارها نشان داد که تیمار عایق دارای بیشترین میانگین تولید رواناب بوده به طوری که میانگین رواناب در این تیمار، حدود پنج برابر تیمار جمع آوری پوشش سطحی و 5/17 برابر مقدار اندازه گیری شده در تیمار شاهد(زمین دست نخورده) می باشد. تحلیل آماری نتایج با استفاده از نرم افزار SAS، حاکی از اختلاف کاملاً معنی دار تیمار عایق می باشد (01/0P<). میانگین ضریب رواناب در تیمار عایق، 3/64 درصد محاسبه شده است. بر این اساس استفاده از سطوح عایق با هدف استحصال آب باران در جهت تأمین آب باغات دامنه ای در اراضی شیب دار کم بازده توصیه می گردد.
واژه‌های کلیدی: جمع آوری آب باران، سامانه های سطوح آبگیر، سطوح عایق، ضریب رواناب، چهارمحال و بختیاری
متن کامل [PDF 119 kb]   (1759 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1394/3/11 | پذیرش: 1394/3/11 | انتشار: 1394/3/11


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 8، شماره 27 - ( 12-1393 ) برگشت به فهرست نسخه ها